FINALIZACJA INWESTYCJI, ODBIORY INSTALACJI

W końcu, gdy po wielu wyczekiwanych chwilach, wielu problemach obiekt jest przygotowany do finalnego etapu jakim jest montaż osprzętu elektrycznego – gniazd i włączników, oświetlenia możesz liczyć na nasze wsparcie.

OSPRZĘT ELEKTRYCZNY

Pierwszy etap przystąpienia do montażu osprzętu elektrycznego jest analiza punktów elektrycznych, ogólnie ujmując wykonanie zestawienia w formie tabeli umieszczając w niej liczbe każdego rodzaju gniazd, właczników oraz ilość ramek pionowych lub poziomych.
Kolejny etap to wybór osprzętu. Istnieje bardzo szerokie spektrum możliwości. Pierwsza półka to bardzo tani osprzęt, których nie polecamy ze względu na jakość wykonania, a przy tym montaż takiego oprzętu będzie ryzykowny, obarczony możliwością uszkodzenia a w późniejszym etapie użytkowania dziwnymi awariami nie działających gniazd i włączników oświetlenia.
Druga półka to średnia dobra jakość mechanizmów, czyli elementów ruchomych i/lub roboczych takich jak styki, a klasyczny kolor i wygląd. Tutaj polecane i sprawdzone od wielu lat firmy Berker, Efapel, Kontakt Basic …
Trzecia półka to sprawdzone mechanizmy z drugiej półki, lecz kolorystyka o wyższym standardzie nap. Drewniane, metalowe, lakierowane itp.
Wybór, to już kwestia indywidualna w zależności od oczekiwań i możliwości finansowych. Sam montaż w/w osprzętu musi odbyć się przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia elektryczne – zawsze należy sprawdzać czy instalator posiada aktualne uprawnienia elektryczne.

Ceny montażu osprzętu elektrycznego są zróżnicowane, nie należy wierzyć często dziwnym cenom pojawiających się na stronach internetowych, poniżej przykładowe ceny uwzględniające jakość i dokładność.
Montaż gniazda podtynkowego pojedynczego z bolcem
– 12-15 zł/ szt.
Montaż włącznika pojedynczego lub podwójnego z ilością przewodów do połaczenia w puszce do 4 szt
– 12-15zł / szt.
Montaż włącznika pojedynczego lub podwójnego z ilością przewodów do połaczenia w puszce powyżej 4 szt
– 15-20zł / szt.
Montaż włącznika schodowego pojedynczego
– 20zł / szt.
Montaż włącznika schodowego podwójnego
- 25zł / szt.
Montaż włącznika krzyżowego
– 25zł / szt.
Montaż gniazda antenowego
– 20zł / szt.
Montaż gniazda komputerowego pojedynczego
– 12-15zł / szt.
Montaż gniazda komputerowego podwójnego
– 15-20zł / szt.

Ceny przykładowe, powyższe stawki pozwalają podłączyć przewody w puszce starannie, zgodnie ze sztuką i bezpiecznie. Zapewne są firmy lub osoby na rynku, które wykonują takie prace taniej, co nie umniejsza ich fachowości.

OŚWIETLENIE

Rynek opraw oświetleniowych jest bardzo zróżnicowany. Ich wybór jest czasami bardzo trudny. Istnieje na rynku stoisko w C.H. Astrze przy ulicy Horbaczewskiego 4-6 we Wrocławiu pod nazwą Armaks oświetlenie LED, które ułatwia zadanie, zajmuje się kompletną finalizacją zakupu oraz montażu osprzętu i oświetlenia. Naprowadzi, pokazując katalogi różnych produktów oświetlenia jak i osprzętu elektrycznego, wynegocjuje dobrą cenę z dostawcą i w przypadku większej ilości dowiezie we wskazane miejsce we Wrocławiu i zaproponuje montaż zakupionego towaru.

ODBIORY INSTALACJI

Kiedy można uznać, że instalacja elektryczna jest zakończona?
Wówczas kiedy będą wykonane poniższe czynności:

Etap I
– wykonanie instalacji elektrycznej – przekazana dokumentacja, która powstała w celach wykonawczych – dział wykonawstwo – opis rozdzielni elektrycznej oraz wykonany pomiar rezystancji izolacji co najmniej kabla zasilającego obiekt, dalsze pomiary w etapie II.
Etap II
– finalny montaż osprzętu po tynkach i posadzkach – montaż włączników oświetlenia, gniazd oraz co najmniej oprawki z żarówkami pozakładane na każdym punkcie oświetleniowym, co potwierdzi poprawność wykonania instalacji.

Podłączenie szyny wyrównawczej – BARDZO WAŻNA KWESTIA, wykonanie pomiarów elektrycznych oraz pozostawienie ich na terenie obiektu i/lub dołączenie do dokumentacji etapu I. Należy dopilnować, aby na każdym etapie prac zostały przekazane dokumenty powykonawcze.
Masz pytania? Istnieją pewne niejasności ? Zakładka kontakt jest dla Ciebie.

Kontakt

www.elektrykadladomku.pl

507 751 128