DORADZTWO

Poniżej kilka kwestii przydatnych lub koniecznych w instalacji elektrycznej.

1. Już na etapie rozpoczęcia prac koniecznie należy zaplanować:

WYPROWADZENIE RUR – PRZEPUSTÓW POZA BUDYNEK
• wejście kabla zasilającego do budynku, najlepiej do pomieszczenia, w którym będzie się znajdowała rozdzielnia elektryczna. Do tego pomieszczenia z zewnątrz należy położyć rurę co najmniej o średnicy wewnętrznej 40mm najlepiej jak to będzie giętka rura typu AROT koloru niebieskiego o średnicy zewnętrznej 50mm.
• dodatkowo do pomieszczenia kotłowni należy doprowadzić podobną rurę typu AROT j.w. alternatywnie odrobinę mniejszą lub jeżeli te pomieszczenie jest w środkowej części budynku nie przylegające do ścian zewnętrznych to do pomieszczenia z którego łatwo będzie można doprowadzić przewód ochronny.
Powyższa rura jest potrzebna do wykonania uziemienia, połączeń wyrównawczych stosując odpowiednią szynę do podłączenia wszystkich elementów metalowych – jeżeli jest to możliwe – w budynku. Połączenia takie eliminują przypadki „ Panie elektryku jak myje naczynia kopie mnie woda” , „ Panie elektryku kopie mnie obudowa zmywarki” itp.
JEST TO BARDZO WAŻNA KWESTIA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
• dodatkowo jeżeli jest zaplanowane wyprowadzenie przewodu do ogrodu, oczyszczalni, poza budynek to również można pomyśleć o wyprowadzeniu rury ze środka, przez fundamenty na zewnątrz, aby w późniejszym czasie nie uszkadzać izolacji wiercąc otwory na zewnątrz.

2. ROZDZIELNIA ELEKTRYCZNA

Jej lokalizacja jest obarczona ciągłym dostępem do jej wnętrza, także ulokowanie tego najważniejszego elementu jest bardzo istotne. Najczęściej jest ona zlokalizowana w garażu lub w części korytarzowej w następstwie zasłoniętej elementem drewnianym np. szafą. Niestety rozwiązanie z rozdzielnią elektryczna w szafie nie do końca jest dobrym pomysłem ze względu na ograniczony dostęp i w przypadku problemu typu niedokręcony / poluzowany zacisk może występować wysoka temperatura ( w bardzo rzadkich przypadkach pożar ) i zapach tlącego się bakelitu może być trudny do wyczucia.

3. KORYTARZE

W pomieszczeniach przejściowych polecamy zastosowanie czujek ruchu reagujących na ruch oraz z regulacją zadziałania w ciągu dnia i/ lub nocy.
W szczególności polecane jest rozwiązanie z zastosowaniem czujek ruchu w wiatrołapie, podczas wejścia załącza się oświetlenie a podczas wyjścia zostawiamy zapalone światło wiedząc, że za chwilę zgaśnie, rozwiązanie to sprawdza się również w garażu. Nie należy zapominać jednak, że klasyczne włączniki światła również są niezbędne do włączenia oświetlenia w sposób ciągły.

4. INTERNET, TV

Przed przystąpieniem do wykonania instalacji elektrycznej należy pamiętać o mediach. Źródło sygnału internetowego oraz telewizyjnego. Sygnał telewizyjny to w większości przypadków droga napowietrzną z wykorzystaniem anteny satelitarnej – tutaj przemyśleć gdzie ma być zamontowana docelowo, aby nie była na widoku. Sygnał internetowy zaś to albo droga naziemną ( w tym wypadku należy przewód pozostawić na granicy działki) lub droga napowietrzną ( przewód pozostawiony na dachu – skrętka żelowana przystosowana na zewnątrz lub koncetryk np. do LTE).
Rozdział sygnału - należy przemyśleć ulokowanie skrzynki z rozdziałem internetu i sygnału telewizyjnego. Z tego miejsca będą rozchodziły się przewody do miejsc docelowych – punktów odbiorczych oraz będą wyprowadzone przewody np. do anteny na dach.

Kontakt

www.elektrykadladomku.pl

507 751 128